• 1. Skymarshal Burghardt
  • 1a. Commander Karl Schröder
  • 2. Trooper Anna Schulze
  • 2a. Trooper Lara Krüger
  • 3. Trooper Josef Krause
  • 4. Sergeant Günter Braun
  • 6. Trooper Thomas Wolf
  • 7. Trooper Helmut Schubert
  • 8. Trooper Frank Herrmann
  • 8b. Fleet Adjutant Lea Bauer
  • 8c. Cpt. Kowalski
  • 8d. Scientist Dr. Wolnikowa
  •  
  • 9. Trooper Beate Hoffmann
  • 10. Trooper Lilou Laurent
  • 11. Trooper Peter Schmitt
  • 14. Master Sgt. Vitus Hauser
  • 16. Dead Scientist
  • 17. Corporal Ivanna Stahl
  • 18. Trooper Jens Fischer
  • 19. Trooper Holger Schneider
  • 20. Trooper Peter Soares
  • 21. Trooper Torsten Stein
  • 22. Trooper Franz Holzinger
  • 23. Moderator Lucy Tost
  • 25. Trooper Marie Bauer
  • 26. Spc. Benjamin Schmidt
  • 27. Stunt #1
  • 28. Stunt #2
  • 29. Translation
  •  
  • 50. Script / Director
  • 51. Co-Writer & Review
  • 52.  
  • 52a.  
  • 54. Consulting
  • 55. Trailer Version
  •  
  • 56. Location & Consulting
  • 57. Project Management
  •  
  • 57a. Camera
  • 57b.  
  • 57c.  
  • 57d.  
  •  
  • 58. Camera Assistant
  • 59. Light Assistant
  • 61. VFX Assistance
  • 61a. Cut/VFX (04)
  • 61b. Cut/VFX
  • 61c. Color Grading
  • 62. Concept Art Consultant
  • 63. Sound Editing/SFX
  • 63a. Sound Editing/SFX
  • 63b. SFX Support & Review
  • 63c.  
  • 64. Music Composer
  • 64a. Music Composer (TV-Show)
  • 64b. Vocals
  • 65. 3D Artist/Dropship
  • 65a. 3D Artist/Bug Animation
  • 66. Promotional Artist
  • 66a. Make-up Artist
  •  
  • 80. Narrator
  • 81. Voice Over (Schulze|de)
  • 81a. Voice Over (Schulze|en)
  • 82. Voice Over (Krüger|de)
  • 82a. Voice Over (Krüger|en)
  • 83. Voice Over (Krause)
  • 83a. Voice Over (MP)
  • 84. Voice Over (Herrmann)
  • 85. Voice Over (Pilot)
  • 86. Voice Over (Wolf)
  • 87. Voice Over (Moderator)
  • 88. Voice Over (Kowalski|de)
  • 88a. Voice Over (Kowalski|en)
  • 89. Voice Over (Schröder)
  • 90. Voice Over (Skymarshal)
  • 91. Voice Over (Sgt.Braun)
  • 92. Voice Over (Schubert)
  • 93. Voice Over (Wolnikowa|de)
  • 94. Voice Over (Wolnikowa|en)
  • 1. Phelan A. Davion
  • 1a. Scotty Stahl
  • 2. Anna Dönitz
  • 2a. Larissa Drobychevskaja
  • 3. Richard Becker
  • 4. Jakob Martin
  • 6. Klaus Puchinger
  • 7. Jörg Backhaus
  • 8. Christoph Werner
  • 8b. Larissa Burri-Karipoglou
  • 8c. Daniel Dönitz
  • 8d. Alexandra Schlawin
  •  
  • 9. Leny Förstl
  • 10. Léa Bride
  • 11. Daniel Schmiderer
  • 14. Martin Schmiderer
  • 16. Klaus Puchinger
  • 17. Ivanna Stadler
  • 18. Sascha Schmiderer
  • 19. Marcel Dolenc
  • 20. Ruben De Sa Gomes Martins
  • 21. Oscar Andersson
  • 22. Ivan Živković
  • 23. Larissa Burri-Karipoglou
  • 25. Larissa Burri-Karipoglou
  • 26. Marcel Müller
  • 27. Geronimo Gurr
  • 28. Nadine Souvard-Gurr
  • 29. Tim Berry, Kate Dietz
  •  
  • 50. Steffen Werner
  • 51. Tatjana Michaelis
  • 52. Jakob Martin
  • 52a. Tom Henke
  • 54. Alex Casanas
  • 55. Felix Berner
  •  
  • 56. Klaus Thedt
  • 57. Martin Schmiderer
  •  
  • 57a. Tim Heyting (12)
  • 57b. Marcel Müller (01)
  • 57c. Jörg Backhaus
  • 57d. Steffen Werner
  •  
  • 58. Elke Brandl
  • 59. Clotilde Ullrich
  • 61. Matin Poursadeghi
  • 61a. Johannes Bils
  • 61b. Steffen Werner
  • 61c. Simon O'Hershey
  • 62. Jim Martin
  • 63. Daniel Krok
  • 63a. Steffen Werner
  • 63b. Ryan O'Hershey
  • 63c. Oliver Weckauf
  • 64. Zack Bower
  • 64a. Mathias Teichmann
  • 64b. Amra Mothes
  • 65. Trolle Lundberg
  • 65a. Jan Roth
  • 66. #20drawings10 (@Insta)
  • 66a. Daniel Schmiderer
  •  
  • 80. Gerrit Kock
  • 81. Anja Klukas
  • 81a. Cynthia Taha
  • 82. Caroline Werner
  • 82a. Cilli Goebel
  • 83. Joachim Klotz
  • 83a. Henrik Klotz
  • 84. Sascha Servadio
  • 85. Alex Bolte
  • 86. Eric Dearnley
  • 87. Katharina Koschel
  • 88. Albuin Bauschke
  • 88a. Thorsten Möser
  • 89. Matthias Heyl
  • 90. Oliver Weckauf
  • 91. Boris Greff
  • 92. Thorsten Möser
  • 93. Mariya Kameneva
  • 93. Julia Reischl



Version: 28.06.2021